Invisalign ile Kaygısız Bir Tedavi

Dr. Dt. Gözde Çobanoğlu’nun Mag dergisi Ağustos 2019 sayısında, diș çarpașıklıkları konusunda kaygı yașamadan, hastaya rahat bir tedavi süreci sunan Invisalign tedavisi hakkında hakkında verdiği röportaj;

Diş çapraşıklıklarının genel sağlık açısından ne gibi sonuçları vardır?

Dişlerimiz görüntü açısından olduğu kadar, bedenimizin genel sağlığı açısından da önemli sorunlara sebep olabilir. Dişlerdeki çapraşıklıklar, dişlerin görevlerini tam olarak yerine getirememesine neden olabilir. Örneğin; çapraşık yüzeyler yeteri kadar temizlenemez ve diş taşından diş eti sorunlarına ve çürüğe kadar giden sonuçlar ortaya çıkar. Ayrıca bozuk kapanışlar diş yüzeylerinin anormal aşınmasına, çiğneme ve konuşma sorunlarına, kemik ve diş etlerinde hasara yol açabilir. Diş dizilimi ve çene yapısındaki sorunlar, çene ekleminde ağrı ve çeşitli şikayetlere sebep olabilir. Ciddi sonuçlar doğurabilecek diş sorunları tedavi edilmedikçe daha da ağırlaşır, bu sebeple vakit kaybetmeden tedavi edilmelidir.

Ortodontik tedavi alanında ne gibi gelişmeler var?

Uzunca bir süre diş çapraşıklıklarının tedavisinde tek seçenek diş telleriydi. Ancak teknolojiyle birlikte ortodontik tedavi seçenekleri de gelişti; yeni son teknoloji ürünler ve araçlar ortaya çıktı. Bunlardan en önemlilerinden biri, diş çapraşıklığı tedavisinde devrim niteliği taşıyan şeffaf plak tedavisi. Invisalign sayesinde hastalar uzun ve kısıtlayıcı braket tedavilerine gerek kalmadan çok daha kısa süren, zahmetsiz, hayatın akışını sekteye uğratmayan tedaviye ulaşabiliyorlar. Bu şeffaf plaklar sayesinde hastalar metal diş tellerinde olduğu gibi estetik kaygılar yaşamıyor; tedaviden kaçınmıyor ya da yarıda bırakmıyor. Kendileri kolayca takıp çıkarabiliyor ve herhangi bir kısıtlama olmadan istedikleri gibi yiyip içebiliyorlar. Böylece özel günlerde görünüşleri sebebiyle strese girmiyor, hayat akışları bozulmuyor.

Invisalign sayesinde hastalar uzun ve kısıtlayıcı braket tedavilerine gerek kalmadan çok daha kısa süren, zahmetsiz, hayatın akıșını sekteye uğratmayan tedaviye ulașabiliyorlar.

Invisalign tedavisi nedir? Avantajları nelerdir?

Dijital ortodontik tedavi teknolojisi olan Invisalign, dişlerinizi düzeltmek için size uygun üretilmiş şeffaf plaklar ile uygulanan telsiz ortodontik tedavidir. Telsiz ortodontik tedavi olanağını sunan Invisalign’ın en önemli tercih edilme nedeni, dişlerinizin çapraşıklığını düzeltirken ortodontik tedavi gördüğünüzün belli olmamasıdır.

Diş telleri aralarına yiyecek kaçabildiği için hastaya rahatsızlık verebilir ve genel itibariyle metal oldukları için ağızda istenmeyen bir görüntüye sebep olabilir. Invisalign tedavisinde ise tellerinizin görünümü sebebiyle sosyal kaygı yaşamadan ve tedavi olduğunuz dışarıdan anlaşılmadan da dişlerinizde düzelme elde edebilirsiniz.

Invisalign’ın diğer bir artısı da, tedavi sonucunda dişlerinizin alacağı şeklin ön izlemesini yapabilmeniz. Bunu, ağız içi taramasının dijital olarak yapılmasına, verilerin dijital olarak saklanmasına olanak tanıyan iTero ağız içi tarayıcıları sayesinde yapıyoruz. Sonrasında ClinCheck adı verilen programla, hastaya tedavisinin sonunda dişlerinin nasıl olacağının gösterildiği animasyonlar oluşturuyoruz. Tedavi sonucunun hastaya gösterilmesi ve ortodonti uzmanınca da onaylanmasından sonra şeffaf plaklar hastaya özel olarak üretiliyor. Metal braketlerle elde edilen tedavi sonuçlarına Invisalign şeffaf plaklarıyla ulaşmak mümkündür. Ancak metal braket tedavilerinde sonucun hastaya önceden gösterilebilmesi mümkün değildir.

gozde_cobanoglu_mag_roportaj

Comments closed

No comments. Leave first!